środa, 24 czerwca 2015

Stara fotografia



Nie tak dawno temu w Głogowie Małopolskim w sali widowiskowej Miejsko Gminnego Domu Kultury odbyła się promocja nowej, ważnej książki – albumu zatytułowanego „Głogów Małopolski i okolice w starej fotografii”. Głównym punktem spotkania były wystąpienia panów Romana Grodeckiego i Roberta Borkowskiego, którzy przybliżyli mieszkańcom historię miasta oraz omówili wydarzenia uwiecznione na zdjęciach. 

Wydany album jest ważny jeszcze z jednego powodu – został on przygotowany z fotografii udostępnionych przez mieszkańców, dla których zdjęcia te stanowią wielką wartość historyczną i sentymentalną. Łącznie w ramach tego działania udało się zgromadzić ponad 1500 fotografii.

Od trzech lat w naszej gminie staram się realizować politykę historyczną polegającą na przywracaniu pamięci o historii naszego miasta i szerzej miejsc gdzie się urodziliśmy i gdzie żyjemy. Zauważam coraz większe zainteresowanie mieszkańców tymi tematami. Przez wiele lat ta sfera naszej aktywności i zainteresowań była pomijana. Obecnie sytuacja całkowicie się odmieniła. W ciągu dwóch lat wydaliśmy trzy pozycje książkowe o dziejach poszczególnych miejscowości (Stykowa i Bud) oraz Głogowa - słynne „Miasteczko” Franciszka Kotuli. 

W przygotowaniu są kolejne ważne dla miasta i gminy programy historyczne.

niedziela, 21 czerwca 2015

Rzeszowski Obszar Funkcjonalny



Gmina Głogów Młp. wspólnie z 12 gminami położonymi wokół Rzeszowa jaki i z samym miastem Rzeszów tworzy Rzeszowski Obszar Funkcjonalny (ROF). Podstawą do wyznaczania tego obszaru był dokument pn. „Kryteria delimitacji miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich”.

Prace związane z tworzeniem ROF rozpoczęły się w styczniu 2013 r. a ich formalne zakończenie nastąpiło 21 stycznia 2014 r. podpisaniem Porozumienia w sprawie określenia zasad współpracy Stron Porozumienia przy realizacji zadań przewidzianych dla Związku ZIT.

Pierwszym wspólnym projektem realizowanym we współpracy wszystkich gmin ROF było „Opracowanie dokumentów strategicznych dla Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2007-2013. W ramach projektu opracowanych zostanie 6 dokumentów strategicznych, które dotykają istotnych zagadnień społeczno-gospodarczych tego obszaru i będą jednymi z podstawowych dokumentów służących pozyskaniu środków w najbliższych latach.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest opracowanie Strategii ZIT Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jest to istotny dokument z punktu widzenia możliwości realizacji wspólnych projektów gmin ROF w latach 2014-2020 z udziałem środków unijnych. Na podstawie zapisów Strategii ZIT gminy będą realizowały tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT), które stanowią nowy instrument finansowania wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez samorządy. Strategia określi listę najważniejszych projektów, które będą związane m.in. z infrastrukturą komunikacyjną, rozwojem transportu publicznego, poprawą stanu środowiska, jak również rozwojem przedsiębiorczości.

Na inwestycje w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych gminy wchodzące w skład ROF mogą uzyskać 72,8 mln euro dofinansowania. Nasza gmina może liczyć na środki w wysokości ponad 30 mln. zł. Obecnie gminy wchodzące w skład ROF odstąpiły od formy Porozumienia i zawiązały Stowarzyszenie, którego celem będzie kontynuowanie prac związanych z realizacją Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.