sobota, 14 stycznia 2017

Czas ferii




Rozpoczął się dwutygodniowy odpoczynek od zajęć szkolnych uczniów z województwa podkarpackiego, czyli również uczniów z terenu naszej gminy. W tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć będzie miało ponad 4,5 mln uczniów z ponad 27 tys. szkół, w naszej gminie odpoczywać będzie ponad 2,3 tys. dzieci. 

Ferie to czas wypoczynku i zimowej rekreacji. Przypominam jednak, że wybierając dla dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.


Na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl  na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Strona umożliwia także zgłaszanie uwag, które wpływają bezpośrednio na skrzynkę MEN.

Zachęcam, aby przy decydowaniu się na konkretną ofertę kierować się jej edukacyjnym charakterem, np. planowanymi wycieczkami, poznawaniem ciekawych miejsc, historii, a także możliwościami aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w grupie rówieśników.

Dla dzieci, które w czasie ferii pozostaną w domach, oferuję wypoczynek na lodowisku, basenie, na wycieczkach i kuligach w lesie. Zorganizowany wypoczynek prowadzi Miejsko Gminy Dom Kultury, Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz uczniowskie kluby sportowe i stowarzyszenia. 

czwartek, 12 stycznia 2017

O reformie



Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Dziecko po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły II stopnia, będzie mogło kontynuować naukę w szkole policealnej, jeśli uzyska świadectwo dojrzałości będzie mogło pójść na studia.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym. Obecnie Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, projekt rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. Każdy zainteresowany tematem, może przesyłać swoje uwagi i opinie.

Przekształcanie szkół zmusi samorządy do przygotowania nowej sieci szkół, która będzie musiała być zaopiniowane przez kuratora oświaty. Ostateczne uchwały w tej sprawie podejmiemy do 31 marca 2017 r. W naszej gminie zmieni się bardzo niewiele. Obecne zespoły szkół w Głogowie Młp., Budach Gł., Przewrotnem i Wysokiej Gł. przekształcą się w 8-mio letnie szkoły podstawowe, zaś szkoły w Stykowie, Rudnej Małej i Pogwizdowie Nowym nadal (tak jak obecnie) pozostaną szkołami podstawowymi. Jedyna zmiana, która nastąpi to wygaszenie gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Głogowie Młp. i powrót do samodzielnego liceum.

Reforma nie przyniesie żadnych większych perturbacji. Nie jest prawdą, to o czym mówią przeciwnicy reformy, że będą zamykane szkoły a budynki będą stały puste, oraz że nauczyciele stracą pracę. Wręcz przeciwnie, w naszej gminie jest pilna potrzeba rozbudowy bazy szkolnej, co też czynimy (sale gimnastyczne, szkoła muzyczna, szkoła w Głogowie Młp., przedszkola i żłobki) już w tym roku brakowało wykfalifikowanych nauczycieli do pracy z dziećmi najmłodszymi i specjalistów oligofredagopedagogików.

Nigdy nie miał wątpliwości, że 3-klasowe gimnazjum, jak i 3-klasowe liceum były szkołami, w których edukacja trwała zbyt krótko. Częste zmiany szkół przez dzieci w trudnym wielu dojrzewania, wywoływało wiele problemów natury emocjonalnej i wychowawczej. Zaś zbyt krótka nauka w liceum, przez część uczniów, traktowana była bardziej jako „kurs przygotowawczy do matury” niż pogłębiona nauka przedmiotów. Ważnym elementem poprawy systemu będzie odbudowa szkolnictwa zawodowego, już dzisiaj coraz częściej odczuwalny jest na rynku brak wykfalifikowanej pracowników zawodowych.

Najważniejsze jednak jest to, aby polski system edukacyjny dawał możliwości dobrego i sprawnego kształcenia, aby nasze dzieci miały jak najlepsze możliwości i warunki do nauki, tak aby w przyszłości mogły dobrze i odpowiedzialnie wykonywać swój zawód oraz realizować osobiste pasje.

niedziela, 1 stycznia 2017

Pomaszeruj w Orszaku



6 stycznia w Święto Trzech Króli ulicami Głogowa Małopolskiego już po raz piąty przemaszeruje Orszak Trzech Króli. W kolorowym korowodzie razem pójdą uczniowie szkół, młodzież, nauczyciele, księża, strażacy, dorośli i osoby starsze. Szczególną wartością będzie obecność całych rodzin przystrojonych w orszakowe korony i zaopatrzonych w śpiewniki z bożonarodzeniowymi kolędami.

Ogólnopolskim inicjatorem organizacji ulicznych marszów jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, która od ośmiu lat organizuje tego rodzaju marsze w Warszawie oraz zachęca inne miasta do włączenia się w tę szczytną akcję - promowania Jasełek i przedstawiania ich w przestrzeni publicznej. 6 stycznia 2016 r. Orszaki przeszły w 420 miejscowościach, na 3 kontynentach, w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze! W tym dniu podczas modlitwy Anioł Pański uczestników Orszaków pozdrowił Papież Franciszek.

Scenariusz tej rodzinnej - plenerowej imprez, w każdym mieście jest podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by w ubogiej szopie odkryć prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon i tym samym objawiają Go całemu światu.

Głogowski Orszak wyruszy o godzinie 13:30 spod „Domu pod Krzyżem”, następnie, doniośle kolędując, przejdzie dookoła Rynku by o godzinie 15:00 dojść do Miejsko Gminnego Domu Kultury, gdzie rozpocznie się koncert kolęd przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej.

Serdecznie dziękuję Pani Dorocie Depie, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących, która co roku inicjuje i zapala innych do organizacji koncertu, Pani Agnieszce Grzesik, Dyrektor Szkoły Muzycznej  oraz nauczycielom obu szkół, uczniom i wolontariuszom, Panu Dariuszowi Lewandowskiemu – Socha, Dyrektorowi Domu Kultury oraz pracownikom jednostki, a także strażakom i członkom Stowarzyszenia Rozwoju Gminy za zgodną współpracę i włączanie się w organizację tego ważnego wydarzenia kulturalnego i religijnego.  

Ty również dołącz do Orszaku Trzech Króli w Głogowie Małopolskim!