niedziela, 19 listopada 2017

Głos mieszkańców



Po raz szósty w naszej gminie odbędzie się realizacja Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec Głogowa Małopolskiego, w podziel na Osiedle Centrum i Osiedle Niwa, będzie mógł wypowiedzieć się w sprawie, najważniejszej jego zdaniem inwestycji, która powinna zostać realizowana w przyszłym roku.

Ze strony mieszkańców wpłynęły następujące propozycje.
Na Osiedlu Niwa: modernizacja urządzeń na placu zabaw przy ul. Menerki, budowa boiska do koszykówki, siłownia plenerowa - Outdoor fitness, projekt i wykonanie projektu oświetlenia przy ul. Armii Krajowej, wykonanie chodnika przy ul. Armii Krajowej, dokończenie oświetlenia ulicy Kościuszki.
Na osiedlu Centrum: budowa jezdni asfaltowej okrawężnikowanej wraz z chodnikiem i kanalizacją deszczową - ul. Nad Stawem i Młynarska, oświetlenie boiska sportowego i placu zabaw na Osiedlu Słonecznym, modernizacja drogi przy ulicy Grabnik, chodnik na ul. Polnej, budowa nakładki asfaltowej i barier ochronnych na ul. Rzeszowskiej.

Każdy mieszkaniec Głogowa Małopolskiego, w dniach 23-24 listopada 2017 r. w godz. od 7:30 do 18:00 w Urzędzie Miejskim - Kancelaria ogólna, będzie mógł oddać głos na wybrany przez siebie projekt. Zadanie, które uzyska największą liczbą głosów przeznaczone będzie do realizacji w 2018 roku.

Budżet obywatelski to bardzo ważne narzędzie w obywatelskiej aktywności. Daje ono mieszkańcom możliwość, wskazania problemów, które zauważają w środowisku lokalnym, oraz poprzez głosowanie przyczynić się do ich rozwiązania. Ta forma wypowiedzi mieszkańców stała się na tyle ważna, iż w ostatnim czasie pojawił się poselski projekt zmiany ustawy, w którym zaproponowano, aby budżet obywatelki został wprowadzony w każdym mieście. Dobrze, że nasi posłowie zauważają mądre rozwiązana od lat funkcjonujące w samorządach i chcą na tej podstawie tworzyć lepsze prawo.

poniedziałek, 13 listopada 2017

Romantyczny poemat



10 listopada br. w sali Miejsko-Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Młp. z inicjatywy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie promujące szósty już tom „Kronik Głogowskich”. Wydawnictwo to pełni w naszej gminie bardzo ważną rolę. Tutaj gromadzone są prace z zakresu literatury pięknej, poezji, kultury i historii, związane z głogowską ziemią i jej mieszkańcami. Obecny numer „Kroniki” zawiera skarb, który przez dziesięciolecia przeleżał w archiwach - poemat Tomasza Adama Stryjewskiego z 1838 r. zatytułowany „Klasztor pod Głogowem”. Rękopis poematu udało się odnaleźć w Archiwum Narodowym w Krakowie i jest to jego pierwsze wydanie. 

Poemat poprzedzony został komentarzem nauczycielki języka polskiego pani Renaty Pomykały oraz wyjaśnieniami historyka i dyrektora naszej biblioteki pana Roberta Borkowskiego. Szczególnych walorów artystycznych temu wydaniu kronik, dodały ilustracje wykonane akwarelami przez regionalnego malarza pana Tycjana Regułę. Gorąco zachęcam do zapoznanie się z treścią poematu powstałego w czasach romantyzmu i zainspirowanego głogowskimi legendami. Kroniki dostępne są w głogowskiej bibliotece i jej filiach w poszczególnych sołectwach.