sobota, 9 grudnia 2017

Diecezjalny kongres



9 grudnia w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara odbył się I Diecezjalny Kongres Trzeźwości. Inspiracją do jego zorganizowania był Narodowy Kongres Trzeźwości, który we wrześniu br. odbył się w Warszawie. W rzeszowskim spotkaniu udział wziął m.in. ks. Biskup Jan Wątroba Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej i Krajowy Duszpasterz Rodzin.  

Kongres był okazją do spotkania się osób, na co dzień zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych i niesieniem pomocy osobom uzależnionym oraz poszkodowanym członkom ich rodzin. Swoje wykłady mieli zarówno księża jak i osoby świeckie. Wszyscy zgodnie podkreślali, iż problem alkoholowy w Polsce wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie dotyka on coraz to nowych środowisk i grup. Coraz bardziej ryzykowanie piją kobiety i młodzież, a także osoby pracujące poddane dużym stresom.  

W naszej gminie bardzo dobrze rozwija się współpraca środowisk i grup trzeźwościowych z poradniami uzależnień. Od siedmiu lat w Głogowie Młp. działa grupa AA , postawała także grupa Alanon zajmująca się pomocą osobom współuzależnionym (zwłaszcza żonom osób pijących). Świadczone jest bezpłatne poradnictwo prawne i psychologiczne. Gmina prowadzi świetlice wsparcia dla dzieci w Głogowie Młp., Wysokiej Gł., Budach Gł., Przewrotnem, Pogwizdowie Nowym.  

Jest bardzo wiele form pomocy uzależnionym, są na ten cel niezbędne środki finansowe, są przygotowane miejsca pomocy i specjaliści. Można powiedzieć, że system działa. Najtrudniej jednak przekonać alkoholika do podjęcia leczenia i walki z nałogiem, a potem do wytrwania w trzeźwości. Ale kto spróbuje i wytrwa, ten ma szansę na powrót do normalnego życia. Dlatego warto próbować. Nasze telefony do specjalistów. AA – 515-249-728; Alanon – 669-626-044.