piątek, 11 listopada 2016

98 rocznica



W tym roku obchodzimy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to jeden z najradośniejszych dni w roku, kiedy z dumą i radością manifestujemy swoje przywiązanie do tradycji i narodowych wartości. 

Czas zaborów był okresem zniewolenia, walki powstańczej i wyjątkowych cierpień całego społeczeństwa. Ale był to również czas, kiedy hartował się prawdziwy duch narodu. W tym czasie - ciężkiej próby - Polacy zrozumieli co znaczy żyć w kraju zależnym, być zniewolonym i wykorzystywanym. Doświadczyli co znaczy - nie móc stanowić o swojej polityce, gospodarce, kulturze. Między innymi, te bolesne doświadczenia i szczere pragnienie wolności dodawały sił i w konsekwencji pomogły wybić się na niepodległość. 

W 1918 r. po wyniszczającej I wojnie światowej, w której naprzeciw siebie stanęli nasi wrogowie, polskie elity skutecznie wykorzystały moment w historii i państwo polskie odzyskało niepodległość. 11 listopada 1918 r. po 123 lata niewoli, spełnił się sen milionów Polaków o wolnej Ojczyźnie. 

Dzisiaj, kiedy żyjemy w kraju który samodzielnie decyduje o swoim losie, lepiej rozumiemy praktyczne znaczenie słowa wolność. Dla nas – współcześnie żyjących, czymś naturalnym jest mieć własne poglądy, zrzeszać się w organizacjach, móc swobodnie podejmować działalność gospodarczą. Pełnymi garściami korzystamy z przywilejów wolności. Zapominamy jednak, że wolność ma swoje prawa, ale ma również obowiązki, które często są ważniejsze od tych pierwszych. Święty Jan Paweł II, kiedy przyjeżdżał do Polski uczył nas, że „wolność nie jest dana raz na zawsze, że wolności trzeba się nieustannie uczyć”.  

Wydaje się jednak, że dzisiaj zbyt szybko zapominamy, jak łatwo wolność można stracić i jak trudno ją potem z powrotem odzyskać. Obecnie, coraz częściej jesteśmy świadkami niepotrzebnych sporów, kłótni i protestów, które w swojej istocie burzą wspólnotę i jedność. Uderzają one bowiem, bezpośrednio w prawa podstawowe najmłodszych i bezbronnych obywateli państwa polskiego. A przecież naszym obowiązkiem jest tych praw bronić: prawa do życia, do pracy, do wzrastania w rodzinie. A nie je niszczyć!

Dzisiaj w 98. rocznicę odzyskania niepodległości, dziękujemy wszystkim Polakom, którzy w przeszłości podejmowali trud walki o wolność. Oddajemy im należny hołd i cześć za zaangażowanie w sprawy narodowe. Mamy świadomość, że ich trud był kluczowy dla odrodzenia się Polski niepodległej, której idea kiełkowała w umysłach wielu pokoleń żyjących nadzieją na lepsze jutro.