poniedziałek, 20 lutego 2017

Dochody dochody



Ukazał się ranking jednostek samorządu terytorialnego Zrównoważony Rozwój. Wynika z niego, iż budżety większości gmin w Polsce przynajmniej w połowie opierają się na dotacjach i subwencjach, w skrajnych przypadkach dochody własne to jedynie 15 proc. wpływów do gminnej kasy.

Według twórcy rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju prof. Eugeniusza Sobczaka, stosunek dochodów własnych gmin do dochodów budżetowych ogółem świadczy o poziomie samodzielności finansowej samorządu.

„Im niższy jest wskaźnik, tym większe uzależnienie jednostki samorządu od sytuacji budżetu państwa, koniunktury gospodarczej czy poziomu bezrobocia. Jeśli ponad 50 proc. budżetu pochodzi ze źródeł zewnętrznych, to samorządy mają trudności z planowaniem długoterminowym inwestycji. Tymczasem te miasta, które charakteryzuje wysoki udział dochodów własnych, czyli ok. 70 proc., mają łatwiejsze zadanie” – wyjaśnił.

Jak pokazują dane pochodzące z rankingu, w 2015 r. jedynie 87 gmin w Polsce wyróżniało się wysoką samodzielnością finansową. Jednak głównie są to te gminy, które na swoim terenie posiadają bogate przedsiębiorstwa, kopalnie lub fabryki, które z uwagi na swój olbrzymi majątek i zysk, przekazują do gminnej kasy wysokie podatki.

Liderem tej części rankingu została gmina wiejska Kleszczów (woj. łódzkie), której dochody własne stanowiły 96,82 proc. budżetu. Z kolei w gronie najbardziej niesamodzielnych finansowo samorządów w 2015 r. znalazła się gmina wiejska Janowiec Kościelny (14,87 proc.)(woj. warmińsko-mazurskie).

Głogów Młp. na łączną liczbę 2478 wszystkich gmin w Polsce, zajął 785 pozycję ze wskaźnikiem 50,32 proc. dochodów własnych w stosunku do wszystkich dochodów. W rankingu zrównoważonego rozwoju w kategorii gmina miejsko-wiejska, Głogów Młp. zajął pierwsze miejsce w województwie podkarpackim.