niedziela, 4 lutego 2018

Dni Pamięci

26 stycznia w Głogowie Małopolskim odbyły się gminne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tę ważną uroczystość, której celem było upamiętnienie zamordowanych przez Niemców Żydów podczas II wojny światowej, włączyła się Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna oraz głogowska młodzież szkolna, która w wymownym milczącym marszu przeszła na cmentarz żydowski oraz pod pomnik ofiar Holokaustu i na mogiły Żydów w Borze koło Głogowa Młp.
 
W ramach obchodów odbyła się również sesja naukowa pt. „Historia i kultura Żydów głogowskich naszym wspólnym dziedzictwem”, w której udział wzięli zaproszeni goście w tym prof. Wacław Wierzbieniec, który przybliżył zebranym zasady funkcjonowania gminy żydowskiej. W przedwojennym Głogowie społeczność żydowska stanowiła 30 proc. mieszkańców. Żydzi zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. Mieli swoją synagogę, łaźnię, cmentarz i izbę handlową. Dzieci wyznania katolickiego i mojżeszowego uczyły się z tych samych klasach a mieszkańcy prowadzili wspólne interesy. Wraz z innymi mieszkańcami Głogowa tworzyli oni zgodne społeczeństwo. II wojna światowa oraz zorganizowana przez Niemców eksterminacja Żydów sprawiła, że trwająca ponad III wieki koegzystencja został brutalnie przerwana. Większość głogowskich Żydów została wiosną 1942 roku wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Bełżcu i tam zamordowana.  
 
Pamięć o głogowskich mieszkańcach wyznania mojżeszowego i ich tragicznej historii oraz ofiarnych czynach Polaków w tym trudnym czasie jest dzisiaj naszą powinnością i obowiązkiem. Dlatego w najbliższym numerze „Ziemi Głogowskiej” ukaże się artykuł opisujący historię żydowskiej rodziny Birnfeldów ukrywającej się w domu Jana i Marii Samojednych oraz Marii Ożóg, którzy za swój heroiczny czyn zostali przez Niemców rozstrzelani. Śmierć ponieśli również ukrywani przez Polaków Żydzi.