poniedziałek, 18 listopada 2013

Narodowe Święto Niepodległości



W tamtych jesiennych dniach w 1918 r. odzyskanie przez Polskę Niepodległości było zwieńczeniem walk i pracy dwóch pokoleń Polaków. Pokoleń,  które przez 123 lata niewoli nie zapomniały „skąd nasz ród”. Niepodległość nasza Ojczyzna straciła w sposób błahy, poprzez kłótnie i swary, zatwardziałość szlachecką i prywatę magnacką. Grano Polską i jej interesami, dzielono dobra zapominając, że najważniejszą sprawą jest budowanie solidnych podstaw nowoczesnego państwa, oraz tworzenie armii i wspieranie mieszczan. 

Skutki krótkowzroczności były fatalne dla przyszłych pokoleń Polaków. Iskierka nadziei pojawiła się w 1914 r. kiedy podczas I wojny światowej, nasi zaborcy stanęli do walki przeciw sobie. W tym ogólnoświatowym chaosie szybko zmieniała się sytuacja polityczna. Umiejętność zdefiniowana jednego celu i mądra współpraca, doprowadziły do zwycięstwa i w konsekwencji do odzyskania przez Polskę niepodległości. Chwała za to wielu bezimiennym bohaterom i patriotom, którzy na wszystkich szczeblach - tam gdzie się znajdowali, działali na rzecz suwerenności. W tych dniach w sposób szczególny przywołujemy w naszej pamięci trzech polityków, którzy wspólnie pracowali dla Polski. Byli to Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

Historia pokazała, że niepodległość można łatwo stracić, o wiele trudniej ją odzyskać i utrzymać. Dzisiaj, my również stajemy przed egzaminem z patriotycznej dojrzałości. Ten sprawdzian zdajemy każdego dnia: w szkole, w pracy, w rodzinie. Historia oceni sumę naszych wysiłków lub zaniedbań. Oby ta ocena wypadła pomyślnie, z pożytkiem dla przyszłych pokoleń i całego Narodu!

Co dzisiaj oznacza być patriotą, jak troszczyć się o swój kraj? Dzisiaj wojna w konwencjonalnym znaczeniu nam nie zagraża, wróg nie stoi u bram! Ale wywieszona flaga i koszulka z białym orłem na piersi już nie wystarcza. Zmagania toczą się na innej płaszczyźnie: gospodarczej, ideologicznej i społecznej. W tych zmaganiach, aby dotrzymać wierności Polsce należy myśleć o tym co przez wieki nas budowało. O wartościach chrześcijańskich, poszanowaniu siebie i rodziny, pracy dla dobra wspólnego.

Być patriotą dzisiaj to przede wszystkim dobrze pracować, dbać o imię i nieustanny rozwój Ojczyzny bez względu na to gdzie się jest i jaką pracę się wykonuje. Uczciwość w życiu publicznym są tego działania najważniejszymi fundamentami.

Dzisiejsze święto jest świętem radosnym, gdyż wspominamy wydarzenia dla nas chlubne! Dlatego cieszmy się tym Dobrem, które 95 lat temu wywalczyli nasi rodacy, a które my dzisiaj z godnością kontynuujemy. Z okazji Święta Niepodległości życzę, satysfakcji z rozwoju naszego państwa, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie kraju i lokalnych wspólnot.